آشنایی با اصطلاحات بازرگانی قسمت اول

آشنایی با اصطلاحات بازرگانی2

آشنایی با اصطلاحات بازرگانی

اسناد حمل
اسناد حمل کالا به منزله سند قرارداد حمل، رسید دریافت کالا و سند مالکیت آن است. به علاوه در صورت بروز مشکل، این سند برای ادعای خسارت از شرکت بیمه می‌تواند به عنوان پشتوانه مورد استفاده قرار گیرد.
اسناد مثبته گمرکی
اسناد مثبته گمرکی بطور کلی اسنادی هستند که ورود کالا به ترتیب مجاز به کشور، انجام تشریفات قطعی گمرکی در خصوص کالا، ترخیص از گمرک با صدور سند و پرداخت کلیه وجوهی که به ورود قطعی کالا تعلق می‌گیرد را مورد تایید قرار می‌دهد.
اسناد نادرست
منظور از اسناد نادرست، سیاهه‌هایی است که در آن خصوصیات کالا صحیح و دقیق ذکر نشده است و صاحب کالا، کالای دیگری را با حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض کمتر اظهار نموده باشد.
اظهار نامه کالا
اظهارنامه کالا بر روی برگی که گمرک تعیین نموده تنظیم می‌شود و شامل اطلاعاتی درخصوص روش گمرکی و مشخصات قابل اجرا در مورد کالا از طرف اشخاص ذی‌نفع است.
اظهار نامه گمرکی
اظهارنامه گمرکی به هر اظهار یا اقدامی که راجع به اطلاعات خاص مورد نیاز گمرک در مورد کالا به هر شکل که توسط گمرک توصیه شده یا مورد قبول واقع شود می‌گویند.
اظهار نامه مبداء
عبارت است از یک اظهارنامه‌ای که مربوط به مبداء کالاهای ساخته شده است و در موقع صدور، مشخصات آنها توسط سازنده، تولید کننده، تهیه کننده، صادر کننده یا هر شخص صلاحیت‌دار دیگری در فاکتور تجاری یا هر سند دیگری که مربوط به کالاها باشد ذکر می‌گردد.

اگر محصولی برای فروش دارید شما نیز میتوانید تامین کننده کیارش تجارت شوید : ثبت نام تامین کنندگان

اعلامیه ارز
سندی است بانکی که موید مبلغ ارز انتقال یافته جهت خرید کالا و هم ارز ریالی آن و تاریخ گشایش اعتبار آن است.
پروفورما
پروفورما یا پیش‌فاکتور سیاهه خریدی است که فروشنده از مبدا به عنوان پیشنهاد فروش، یا تعیین ارزش و شرایط فروش، صادر می‌کند.
ترانسشیپ
روش گمرکی که به موجب آن کالاها تحت نظارت گمرک از طریق یک وسیله حمل و نقل وارد و به یک وسیله حمل و نقل خارج می‌شود.
تعهد ترانزیت
به‌موجب این سند که توسط گمرک تنظیم می‌شود این اجازه داده می‌شود که کالاها به طور ترانزیت گمرکی بدون پیش پرداخت حقوق و عوارض ورودی حمل شوند. تعهد ترانزیت کالا معمولا حاوی کلیه مشخصات لازم برای تعیین حقوق و عوارض ورودی و یک تعهد تضمین شده مبنی بر ارائه کالا با مهروموم گمرکی به دفتر گمرکی مقصد است.
دامپینگ
دامپینگ عبارت است از فروش یا صادرات کالا با قیمت کمتر از هزینه‌های تمام شده یا به عبارتی دیگر به فروش کالا در خارج به قیمتی کمتر از قیمت داخلی گفته می‌شود.
کابوتاژ
عبارت است از حمل کالا از بندر یک کشور به بندر کشور دیگر و همچنین از یک گمرک به گمرک دیگر، که از راه کشور همجوار یا آبراه های داخلی صورت می‌گیرد. کابوتاژ دو نوع اظهارنامه دارد که یکی هنگام خروج کالا از بندر یا مرز تنظیم می‌شود و یکی هم هنگام ورود به گمرک مرز یا بندر بنابراین برای کابوتاژ تشریفات گمرکی لازم است.
کانتینر
کانتیتر یک محفظه بزرگی است از چوب یا فلز که اغلب حجم کفه یک کامیون بزرگ یا تریلر را فرا می‌گیرد و به دلیل ظرفیت بالا، نفوذ ناپذیری در مقابل آب و مقاومت این سازه در شرایط ویژه محیطی، برای حمل و نقل‌ کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تماس با ما

مسئول فروش : 09156416142

مدیر فروش: 09153861761

اینستاگرام ما

کیارش تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
سبد خرید