ارزش غذایی ماکارونی

ارزش غذایی ماکارونی

تاریخچه تولید ماکارونی در جهان به چه صورت است؟

 • یک گروه از مواد غذایی که به روش صنعتی تولید می گردند، ماکارونی و فرآورده های مشابه می باشند.امروز در اکثر کشورهای جهان تولید انواع ماکارونی رواج داشته و رو به گسترش می باشد.ایتالیایی ها در تولید و مصرف ماکارونی و اسپاگتی مقام اول را داشته و به نظر می رسد، بیشترین اطلاعات در مورد این فرآورده غذایی را نیز دارا می باشند.
 • در این کشور فرآورده های ماکارونی را به عنوان غذایی خمیری Pasta Ahimentare می شناسند.در آمریکا این فرآورده ها به نام ماکارونی و در انگلستان غالباً تحت عنوان پاستا شناخته می شوند.البته بهترین عنوان برای این گروه از مواد غذایی، فرآورده های ماکارونی می باشد.
 • بنابر شواهد، حدود ۸۰۰ سال قبل در ایتالیا تولید ماکارونی برای نخستین بار شروع شده و ادامه یافته است.ساخت ماکارونی ابتدا در منازل انجام می گرفته و در حقیقت یک صنعت خانگی بوده است.
 • در مرحله صنعتی و مقیاس بزرگ تر برای نخستین بار، یک واحد کوچک ماکارونی در ایتالیا تاسیس و تدریجاً این صنعت در این کشور گسترش یافت.در حدود سال ۱۸۰۰ میلادی اولین تجهیزات مکانیکی برای تولید انواع ماکارونی در ایتالیا ساخته شدند.
 • به این ترتیب، به تدریج محصولات ساخته شده در منازل جای خود را به محصولات تولید شده توسط یک فرآیند تجاری دادند و کارخانجات فراوان و متعددی در این زمینه تاسیس گردیدند. در حال حاضر در کشورهای پیشرفته تمام مراحل تولید فرآورده های ماکارونی کوتاه یا بلند، بسته بندی و غیره به صورت اتوماتیک انجام می گیرد.

تاریخچه تولید ماکارونی در ایران به چه صورت است؟

 • اولین کارگاه ماکارونی سازی در ایران سال ۱۳۱۳ یعنی حدود ۷۲ سال قبل با دستگاه ابتدایی و ساده شروع به فعالیت نمود، تولید روزانه این کارگاه حدود ۳۰-۲۰ کیلو بود که منحصراً مورد مصرف سفارتخانه ها و کنسولگری های خارجی و معدود افراد ایرانی مرتبط با این مراکز می گردید.
 • در حقیقت ماکارونی در آن زمان یک فرآورده غذایی فانتزی به شمار می آمد.به مرور زمان تولید ماکارونی در کشور افزایش یافت و مردم با این فرآورده آشنایی پیدا کرده و مصرف آن افزایش یافت، هر چند که صنعت تولید ماکارونی از خارج وارد ایران گردید.
 • اولین واحدهای تولید ماکارونی در ایران، واحد تولیدی ایتا ماکارون و سپس پارس ماکارون بودند.مصرف ماکارونی در نقاط مختلف در نقاط مختلف ایران با توجه به تاثیرات برخی مسایل، متفاوت است.در حقیقت مصرف ماکارونی در ایران ارتباط مستقیم به برنج دارد.یعنی در مناطقی که کمتر دسترسی به برنج دارند، ماکارونی بیشتر مصرف می گردد و بر عکس در مناطقی که برنج بیشتر رایج است، مصرف ماکارونی کمتر می باشد.

اگر محصولی برای فروش دارید شما نیز میتوانید تامین کننده کیارش تجارت شوید : ثبت نام تامین کنندگان


ماکارونی ساده و تخم مرغ دار

ماکارونی ساده چیست؟
 فرآورده ای که حاصل ترکیب آرد مخصوص یعنی سمولینا با آب است.
تهیه فرآورده های تخم مرغ دار چگونه انجام می گیرد؟
 جهت تهیه فرآورده های تخم مرغ دار، خمیر حاصله از سمولینا و آب، توسط تخم مرغ غنی می گردد.
در ترکیبات خمیر ماکارونی علاوه بر آرد و آب و تخم مرغ امکان استفاده از چه موادی وجود دارد؟
 • در ترکیب خمیر ماکارونی ممکن است مواد مختلفی مورد استفاده قرار گیرد که از آن جمله می توان از پودر یا آب اسفناج، پودر هویج، گوجه فرنگی و ….نام برد.
 • در برخی از کشورها مانند هندوستان از آرد بادام زمینی، آرد سویا، پودر شیر خشک و ادویه جات در تولید انواع ماکارونی استفاده می کنند.

ارزش غذایی فرآورده های ماکارونی

آیا می دانید هر رژیم غذایی باید نیازهای بدن به کالری، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی را بر طرف نماید؟

 در قسمت زیر ارزش غذایی ماکارونی را در جداول به تفکیک کالری، پروتیین و ویتامین ها و مواد معدنی ذکر کرده ایم.

کالری
منابع اصلی انرژی و کالری، کربوهیدرات ها و چربی ها هستند که کربوهیدرات ها ارزان ترین منبع کالری و ذخیره انرژی در غذای روزانه می باشند.هر کیلو از فرآورده های ماکارونی حدود ۳۵۰۰ کیلوکالری را در بردارد، میزان کربوهیدارات موجود در ماکارونی نیز ۷۲ درصد می باشد.
پروتئین ها
 اسیدهای آمینه که در حقیقت واحدهای تشکیل دهنده پروتئین ها می باشند، جزء ترکیبات اساسی جهت رشد و تقویت عضلات می باشند.انواع ماکارونی حدود ۱۲ درصد پروتئین را در بر دارند.البته نکته قابل توجه این است که پروتئین های موجود در ماکارونی کامل نمی باشند.علت این امر فقیر بودن گندم از نظر داشتن اسید آمینه های ضروری و به ویژه لیزین می باشد.
ویتامین ها و مواد معدنی
 •  بدن قادر به ساخت تمام ویتامین ها نمی باشد، لذا بایستی با مصرف مواد غذایی مختلف، نیازهای بدن به ویتامین ها را بر طرف کرد.می توان گفت ویتامین ها در ساختمان و ساختار بدن نقشی نداشته و تامین انرژی را نیز بر عهده ندارند، لیکن جهت تغییر شکل انرژی و تنظیم سوخت و ساز بدن ضروری می باشند.
 • ماکارونی همه مواد مورد نیاز بدن را در خود ندارد و از نظر میزان مواد معدنی ضروری به ویژه کلسیم نیز فقیر می باشد. هر چند که ارزش غذایی ماکارونی بالاست لیکن قادر به تأمین تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن نمی باشد.
 • در نتیجه نباید ماکارونی را به تنهایی مصرف کرد، در عوض می توان آن را همراه با گوشت، سس گوجه فرنگی، پنیر و مواد دیگر مصرف نمود.
 • با توجه به اینکه ماکارونی غذایی کامل از نظر مواد مغذی مختلف نمی باشد، لذا صاحبان صنایع ساخت ماکارونی باید با افزودن مواد افزودنی مناسب، ارزش غذایی محصولات خود را افزایش داده و بهبود ببخشد.

تماس با ما

مسئول فروش : 09156416142

مدیر فروش: 09153861761

اینستاگرام ما

کیارش تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
سبد خرید