خط تولید نان صنعتی قسمت سوم

خط تولید نان صنعتی قسمت سوم


برای مطالعه قسمت دوم این مقاله بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

خط تولید نان صنعتی قسمت دوم


مرحله چهارم: قالب گیری و تخمیر نهایی

 • مرحله چهارم از خط تولید نان صنعتی، قالب گیری و تخمیر نهایی است. پس از تخمیر میانی، به منظور شکل دهی چانه ها باید عملیاتی مانند لوله کردن، دو یا چند قلوکردن، بافتن، گره زدن و یا روی هم قرار دادن و سایر عملیات فرمدهی انجام شود.
 • عملیات قالب گیری روی ویژگی هایی مانند شکل ظاهری، درجه پوکی، خلل و فرج و در نتیجه حجم نان تأثیر میگذارد. پس از فرم گرفتن، چانه ها در سینی های مخصوص قرار میگیرند.

پس از قالب گیری تخمیر نهایی انجام میگیرد. تخمیر نهایی در اتاقک های مخصوص و یا واگن های تخمیر با رطوبت نسبی 85  ـ80 درصد و دمای 37  ـ 35 درجه سلسیوس به مدت 30 تا 60 دقیقه انجام میشود. در این مرحله فرایندهایی به شرح زیر رخ میدهد:

 1. متورم شدن اجزای تشکیل دهنده خمیر و خشک شدن آن
 2. تولید عطر و طعم به دلیل فعالیت آنزیمی مخمرها
 3. پخش یکنواخت گازهای حاصل از تخمیر
 4. کاهش خاصیت کشسانی خمیر

اگر محصولی برای فروش دارید شما نیز میتوانید تامین کننده کیارش تجارت شوید : ثبت نام تامین کنندگان


مرحله پنجم: پخت نان

 • فرایند پخت نان مرحله پنجم از خط تولید نان صنعتی است. است که در آن محصول، ویژگی های نهایی خود را پیدا کرده و خمیر تبدیل به فراورده ای با حالت اسفنجی، مطبوع و خوشمزه میشود.
 • کیفیت نان تا حد زیادی وابسته به مرحله پخت است. در طی پخت نان تغییرات فیزیکی، شیمیایی و بیوشیمیایی مختلفی در خمیر صورت میگیرد.
 • امروزه برای پخت نان، به ویژه نان های صنعتی از حرارت مستقیم استفاده نمیشود.
 • اساس فرهای مدرن امروزی بر مبنای اشتعال مواد سوختی مانند گاز است که حرارت آن به وسیله کانال مخصوص به درون فضای داخلی فر هدایت میشود.

مرحله ششم: سرد کردن و بسته بندی نان صنعتی

 • آخرین مرحله از خط تولید نان صنعتی سرد کردن و بسته بندی است. نان داغ خروجی از فر باید بدون ایجاد تغییر زیاد در رطوبت آن، سرد شود تا قطعات آن برای بسته بندی آماده بشوند.
 • در واحدهای تولیدی بزرگ، نان پس از خروج از فر، به طور خودکار وارد سردکننده های مجهز به تهویه شده و پس از رسیدن به دمای مناسب، به قسمت بسته بندی منتقل میشود تا در لفاف هایی از جنس پلی پروپیلن، پلی اتیلن، کاغذ مومی یا سلفون بسته بندی شود.
 • برای سرد کردن نان در واحدهای صنعتی، از جریان هوا در خالف جهت حرکت قرص های نان با دمای حدود 21 درجه سلسیوس و رطوبت نسبی حدود 80 درصد استفاده میشود.

تماس با ما

مسئول فروش : 09156416142

مدیر فروش: 09153861761

اینستاگرام ما

کیارش تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
سبد خرید