صنف چیست؟

صنف چیست؟

صنف چیست؟


صنف چیست؟
صنف انجمنی است که از طرف گروهی از افراد که دارای یک حرفه و پیشه هستند تشکیل می‌شود، تا به این طریق به بهبود کیفیت و بالابردن سطح کیفی مجموعه واحدها، در کنار تعیین تدابیری برای مقابله با تخلفات و همچنین انجام وظیفه اطلاع‌رسانی درباره اتفاقات حوزه‌های مرتبط با حرفه موردنظر، کمک کنند.
تاریخچه اصناف
شکل‌گیری صنف در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد، این قدمت به دوران حکومت هخامنشیان که مردم را به گروه‌ها و طبقات مختلف از جمله کسبه و اصناف و… طبقه‌بندی می‌کردند برمی گردد.

اگر محصولی برای فروش دارید شما نیز میتوانید تامین کننده کیارش تجارت شوید : ثبت نام تامین کنندگان

نظام صنفی چیست؟
مطابق ماده 1، نظام صنفی قواعد و مقرراتی می‌باشد که امور مرتبط با سازمان، وظایف، اختیارات ،حدود و حقوق افراد و واحدهای صنفی را طبق این قانون تعیین می‌کند .
واحد صنفی چیست؟
مطابق ماده 3 نظام صنفی، هر واحد اقتصادی که فعالیت آن در محل ثابت یا وسیله سیار باشد و توسط فرد یا افراد صنفی با اخذ پروانه کسب دایر شده باشد واحد صنفی شناخته می‌شود.
فرد صنفی کیست؟
مطابق ماده 2 نظاف صنفی، هر شخص حقیقی یا حقوقی که در یکی از فعالیت های صنفی اعم از تولید، تبدیل، خرید، فروش، توزیع، خدمات و خدمات فنی سرمایه‌گذاری کند و به عنوان پیشه‌ور و صاحب حرفه و شغل آزاد، خواه به شخصه یا با مباشرت دیگران محل کسبی دایر یا وسیله کسبی فراهم آورد و تمام یا قسمتی از کالا، محصول یا خدمات خود را به طور مستقیم یا غیر مستقیم و به صورت کلی یا جزئی به مصرف کننده عرضه دارد، فرد صنفی شناخته می‌شود .
هیات عالی نظارت
مطابق ماده 11نظام صنفی، هیات عالی نظارت به منظور برنامه‌ریزی، هدایت، ایجاد هماهنگی و نظارت بر کلیه اتحادیه‌ها، مجامع امور صنفی، شورای اصناف کشور و کمیسیون‌های نظارت تشکیل می‌گردد و بالاترین مرجع نظارت بر امور اصناف کشور است.
کمیسیون نظارت اصناف چیست؟
مطابق ماده 10نظام صنفی،کمیسیون نظارت اصناف کمیسیونی است که به منظور برقراری ارتباط و ایجاد هماهنگی بین اتحادیه‌ها و مجامع امور صنفی با سازمان ها و دستگاه‌های دولتی در راستای وظایف و اختیارات آنها و همچنین نظارت بر اتحادیه‌ها و مجامع امور صنفی هر شهرستان تشکیل می‌شود .
افراد صنفی
افراد صنف به کسانی گفته می‌شود که در یک حرفه مشترک فعالیت دارند.
وظایف افراد صنفی
تمامی دستگاه‌هایی که اتحادیه‌ها برای صدور پروانه کسب از آنها استعلام می‌کنند، موظف‌اند ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ دریافت استعلام، نظر قطعی و نهایی خود ‌را اعلام کنند. اعلام نظر نکردن آنها در مهلت مقرر، به منزله نظر مثبت است.
در صورتی که چند نفر یک واحد صنفی را به صورت مشترک اداره کنند، ‌به طور مشترک مسئولیت امور واحد را عهده‌دار خواهند بود.
تمدید اعتبار پروانه کسب هر ۱۰ سال یک بار الزامی است.

توجه: صدور بیش از یک پروانه کسب برای هر فرد صنفی واجد شروط قانونی‌ برای یک یا چند محل کسب بلامانع است.

نظارت بر فعالیت اصناف به عهده کیست؟
هیات نظارت بر اصناف، فعالیت صنف‌ها را زیر نظر دارد.

اعضای این هیات عبارتند از:

  • وزیر صنعت، معدن و تجارت (‌رئیس هیات)
  • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
  • وزیر کشور
  • وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • وزیر دادگستری
  • وزیر امور اقتصادی و دارایی
  • رئیس شورای عالی استان‌ها
  • فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

تماس با ما

مسئول فروش : 09156416142

مدیر فروش: 09153861761

اینستاگرام ما

کیارش تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
سبد خرید