فریمیوم چیست؟

فریمیوم چیست؟

Freemium چیست؟

 • فریمیوم توصیف کننده ی مدل کسب و کاری است که شما در آن محصول یا خدمت اصلی خود را به طور رایگان عرضه میکنید.

سئوال: درآمد این نوع خدمات از کجاست؟

درامد این نوع خدمات از ارائه ی محصولات یا خدمات Premium مرتبط با آن محصول یا خدمت به دست می آید.

مثال …

برای نمونه اسکایپ تماس های کامپیوتری خود را رایگان عرضه کرده و سپس از فروش voice mail ، تماس های عادی و سایر خدمات درآمد کسب می کند.

منطق این مدل: از آنجا که با بهره گیری از کامپیوتر و اینترنت بسیاری از هزینه های سازمان‌ها مانند هزینه فروش، توزیع و مانند آن کاهش یافته و یا از بین رفته است، سازمان می‌تواند، بر این اساس، بخشی از محصولات و خدمات خود را که هزینه تمام شده آن‌ها قابل سرشکن در سایر محصولات و خدمات است، را با هدف افزایش Market share رایگان عرضه نماید.

به این نکته توجه کن: سازمان آنچه که مردم دوست دارند را به طور رایگان به آن‌ها عرضه می‌کند و خدمات بیشتر را که می‌تواند تجربه قبلی کاربران از محصول رایگان را جذاب‌تر از قبل نماید و کاربران از آن استقبال می‌کنند به طور مالی عرضه می‌نماید.

فریمیوم چگونه کار می کند؟

 • در واقع مفهوم فریمیوم به معنی “به سادگی فریب دادن” است. کسب و کارها با ارائه یک محصول یا خدمت رایگان، مشتری را جذب و سپس نسخه یا ورژن ممتاز یا برتر را با کسب مبالغی مناسب، ارائه می دهند.
 • از اجزای کلیدی مدل freemium در دنیای تکنولوژی، کاهش هزینه های تولید است. در یک کسب و کار سنتی، صاحب کسب و کاربرای تهیه و فروش یک کتاب، نیازمند هزینه های بالایی برای معرفی و تبلیغات خود است در صورتی که در این مدل کسب و کار اینترنتی، صاحب کسب و کار در دنیای دیجیتال می تواند صدها هزار کتاب را عملا برای همان منظور تهیه و بازاریابی کند و در واقع هزینه فقط یک کتاب را بپردازد.
 • در صنعت این مورد به عنوان هزینه حاشیه (هزینه تولید یک واحد اضافی محصول) به صفر تعریف می شود.
  در واقع فریمیوم توسط صنعت نرم افزار به وجود آمد به صورتی که یک ورژن محدود به زمان و یا دارای محدودیت هایی در ویژگی ها اما به صورت رایگان با امید به اینکه درصدی از کاربران آن را به نسخه بالاتر یا ممتاز ارتقا خواهند داد، در اختیار کاربر قرار می گرفت.

نکته: در این مدل کسب و کار به همه شانس امتحان کردن محصول یا خدمت داده می شود تا بتوانند قابلیت های آن را درک کنند و حالا برای استفاده از نمونه های برتر و ممتاز این خدمت یا محصول، هزینه پرداخت کنند. در واقع این مدل کسب و کار تبلیغات و جذب مشتری را در قالب ارائه رایگان خدمت انجام می دهد.

اگر محصولی برای فروش دارید شما نیز میتوانید تامین کننده کیارش تجارت شوید : ثبت نام تامین کنندگان

روانشناسی روش فریمیوم:

سئوال: توسعه‌دهندگان روش فریمیوم مثل فروشندگان مواد مخدر هستند. چرا ؟

زیرا خدمتی را به رایگان در اختیار کاربر قرار می‌دهند و در ادامه و زمانی که به میزان بیشتری از آن خدمت نیاز پیدا کردید، از شما می‌خواهند در ابتدا حساب کاربری ویژه بخرید و اشتراک داشته باشید.

روش فریمیوم بر اساس چهار پایه بنا شده است:

1- تأثیر شبکه

آیا میدانستید پخش کردن خدمت به صورت رایگان در بین مشتریان بهترین راه برای جذب کاربر است؟

 • حتی اگر این کاربران جدید اشتراک نخرند و اکانتشان را به حالت پریمیوم در نیاورند هم می‌توانند به عنوان یک آهن‌ربا عمل کنند و کاربران دیگر را جذب کنند.
 • مدل کسب و کاری فریمیوم به شدت به اصطلاحی تحت عنوان «تأثیر شبکه» وابسته است. تأثیر شبکه می‌گوید یک سرویس هرچه بیشتر توسط کاربران استفاده شود، ارزش‌مندتر می‌شود.

2- تعامل

 • روش فریمیوم از بعد از به وجود آمدنش به یک اصطلاح دیگر تحت عنوان «تعامل نیوتونی» اعتبار بخشیده است. این اصطلاح در راستای قانون اول حرکت نیوتون به وجود آمده است و بیان می‌کند که زمانی که یک کاربر به یک خدمت رایگان (فریمیوم) وابسته می‌شود، تا زمانی که توسط یک نیروی خارجی مجبور به کناره‌گیری نشود به عنوان یک کاربر باقی می‌ماند.
 • تعامل، شتاب‌دهنده اصلی خدماتی است که از روش فریمیوم استفاده می‌کنند. این موضوع خصوصا در بازی‌ها به چشم می‌آید. روش‌ها و تکنیک‌های خاصی وجود دارند که توسعه‌دهندگان از آن‌ها برای حفظ تعامل کاربر با بازی‌ها استفاده می‌کنند. برای مثال زمان محدود برای بازی کردن. در بازی کندی کراش، هر بار بازی کردن زمان محدودی دارد و کاربر برای دوباره بازی کردن باید زمانی را صبر کند. این کار باعث می‌شود کاربر دوباره به بازی برگردد.

3- پرداخت‌های کوچک

 • در روش پریمیوم نیازی نیست تا برای خدمات پایه پولی پرداخت شود اما اگر کاربر بخواهد از خدمات ویژه استفاده کند باید مبلغی پرداخت کند. قیمت این خدمات زیاد نیستند و به صورت اعتباری پرداخت می‌شوند و معمولا کاربران برای اولین پرداخت کمی تعلل می‌کنند ولی بعد از این که به این خدمات عادت کردند، به صورت دائم این پول را پرداخت می‌کنند.

4- پرداخت‌های تکرارشونده

 • کاربران معمولا پولی برای پرداخت به خدمات کنار نمی‌گذارند. به همین دلیل در روش فریمیوم پرداخت‌های کوچک انجام می‌شوند. ولی این پرداخت‌ها به صورت تکراری انجام می‌شوند و بعد از مدتی حتی به مبلغی بیش از چیزی که کاربر باید به صورت یکجا در ابتدا پرداخت می‌کرد تا اکانت پریمیوم را به صورت مادام‌العمر دریافت کند می‌رسد.
 • اعتیاد به اکانت‌های فریمیوم حتمی هستند. زمانی که برای اولین بار یک پرداخت انجام می‌شود، کاربر احساس نیاز می‌کند تا حتی پول بیشتری پرداخت کند. بر اساس تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته، کاربرانی که حتی برای اکانت‌های فریمیوم پولی پرداخت نمی‌کنند به صورت ماهانه ۲۴.۶۶ دلار برای برنامه‌های رایگان هزینه می‌کنند.

تماس با ما

مسئول فروش : 09156416142

مدیر فروش: 09153861761

اینستاگرام ما

کیارش تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
سبد خرید