کامودیتی چیست؟

کامودیتی چیست؟

کامودیتی چیست؟


1-کامودیتی چیست؟

کامودیتی کالایی است که قابلیت معامله با کالاهای مشابه را داشته باشد، این کالاها عموما مواد اولیه صنایع هستند. کامودیتی ها هر روز به عنوان یک ماده خام برای تمامی کالاهایی که بشر در زندگی روزمره استفاده می‌کند و نیز به عنوان یک دارایی، در بازار کامودیتی داد و ستد می‌شوند. قیمت کامودیتی ها به این دلیل برای اقتصاد حائز اهمیت است که به طور مستقیم قیمت کالاهای نهائی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وقتی یک کالا یا خدمت در تمام بازار خود، دارای ویژگی‌های کیفی تقریباً یکسانی باشد و جز قیمت نتوان تفاوت دیگری بین نمونه‌های آن یافت، اصطلاحاً به آن کالا، کالای اولیه یا کامودیتی می‌گویند.

کامودیتی Commodity: هر جنس یا سرویسی است که می‌تواند با دیگر جنس‌ها یا سرویس‌ها مبادله یا تعویض شود. واحدهای آن‌ها صرف نظر از سازنده‌شان یکسان هستند ولی کیفیت آن‌ها کمی‌متفاوت خواهد بود و این موضوع تقریبا برای تمام سازندگان یکسان است.

مثال‌ Commodityها: فلزهای با ارزش همانند طلا، نقره و پلاتین؛ مواد خام همانند نفت، گاز و کربن و محصولات غذایی همانند دانه‌های قهوه،گندم، سیب زمینی، قند و گوشت هستند.

Commodityها معمولا ورودی‌هایی (مواد اولیه‌ای) برای تولید جنس‌های دیگر هستند. اصطلاح کامودیتی (Commodity) یا کالای اولیه، ابتدا توسط اقتصاددان‌ها مطرح شد.

  • در زبان عمومی اقتصاد: معمولاً کامودیتی را به کالا ترجمه می‌کنند. به عنوان مثال، Commodity Market به بازار کالا ترجمه می‌شود.
  • کلمه‌ کالا در عبارت بورس کالا: در مقابل واژه‌ی Commodity مورد استفاده قرار گرفته است.

با این حال از آنجا که در مدیریت و بازاریابی، معمولاً واژه‌ی کالا در مقابل خدمت قرار می‌گیرد و ما واژه‌ی Goods را هم مانند واژه‌‌ی Commodity به کالا ترجمه می‌کنیم، در حوزه‌ی مدیریت و بازاریابی از واژه‌‌ی کالای اولیه و یا شکل فارسی همان واژه‌ی انگلیسی (کامودیتی) استفاده می‌شود.

اگر محصولی برای فروش دارید شما نیز میتوانید تامین کننده کیارش تجارت شوید : ثبت نام تامین کنندگان

2-ویژگی‌های کامودیتی ها

  • ویژگی اصلی آن ها قیمت است. این بازار کاملا به عرضه و تقاضا وابسته است. Commodityها اکنون هیچ تولیدکننده‌ای در بازار ندارند، تمام شرکت‌ها یکسان هستند و تفاوت خاصی در بین آن‌ها به چشم نمی‌خورد. بنابراین قیمت بر اساس فرصت‌های بازاری و تقاضا تنظیم شده است و این واقعیت باعث شده تا دلالان زیادی پا به این عرصه بگذارند.
  • ویژگی دیگر Commodityها، داشتن معیار و استاندارد اندازه‌گیری است. هر Commodity باید چیزی را داشته باشد که برای هر واحد همانند وزن، چگالی، اندازه و باقی موارد معمول و یکسان باشد. به همین علت است که برخی محصولات همانند الماس‌ها Commodity نیستند.

الماس‌ها منحصر به فرد و یکتا هستند و ویژگی‌هایی مانند اندازه، برش، چگالی و رنگ دارند که با هر جواهر دیگر متفاوت است و این ویژگی‌ها در مکانیسم های پولی به کار می‌روند.

2.1-ارتباط پول با Commodity ها

در واقع Commodityها روشی برای پرداخت بوده اند! در گذشته و قبل از اینکه روابط بازاری در جامعه برقرار شود، از دام و اقلام گران بها مانند مروارید برای پرداخت قیمت کالاها و سرویس‌ها استفاده می‌شد. کمی‌بعدتر، فلزات ارزشمند مخصوصا نقره و طلا، جای دیگر کالاها را گرفت. برای مدتی طولانی، پول تعهدی بود که مالکیت مقداری طلا را تایید می‌کرد. اما در سال ۱۹۷۱ همه چیز تغییر کرد.

قانون نیکسون که به عنوان شوک نیکسون شناخته می‌شود همه چیز را عوض کرد. امروزه هیچ یک از ارزهای فیات با طلا پشتیبانی نمی‌شوند و باید در نظر گرفت که تقریبا هیچ ارزی نمی‌تواند تعهداتش را عملی کند زیرا که انتشار پول بسیار بیشتر از ذخایر بین‌المللی است و طلا فقط به کشورها کمک می‌کند تا اقتصاد و گردش مالی خود را حفظ کنند.


اگر میخواهید بدانید ارز فیات چیست؟ خواندن مقاله زیر را به شما توصیه می کنیم.

بر روی لینک زیر کلیک نمایید

ارز فیات چیست؟


2.2-ارز رمزها یک Commodity محسوب می شوند؟

بیشتر ارزها و اغلب ارزهای دیجیتال هیچ پشتوانه‌ای ندارند. در حقیقت، اغلب ارزهای دیجیتال به هیچ Commodity خاصی مرتبط نیستند و فقط زمانی قیمت دارند که مردم ارزش آن‌ها را قبول داشته باشند.

اگرچه Commodityها جایگاه مستحکم خود را در سیستم اقتصادی از دست داده‌اند، هنوز هم یک ابزار اقتصادی عالی محسوب می‌شوند. آن‌ها محصولاتی هستند که مردم و صعنت همیشه به آن ها نیاز دارند و ما نمی‌توانیم آن ها را حذف یا با موارد دیگر جایگزین کنیم؛ بنابراین ما از آن‌ها بارها و بارها استفاده خواهیم کرد و تقاضای ما زیاد کاهش نخواهد یافت. به علاوه، Commodityها به اندازه باقی موارد اقتصادی دیگر آسیب نمی‌بیند.

تماس با ما

مدیر فروش : 09935907409

اینستاگرام ما

کیارش تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
سبد خرید