کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی چیست؟

هر تکنولوژی‌ جدیدی که وارد یک جامعه‌ می شود، واژگان و عبارت‌های مختلفی به آن تعلق می گیرد. با ظهور و گسترش بیت‌کوین، عبارت هایی مثل کریپتو، کریپتوکارنسی، ارز دیجیتال، رمز ارز و بلاک چین استفاده گسترده ای در بین سرمایه‌گذاران و تریدرهای ایرانی پیدا کرده است.

کریپتو چیست ؟

 • «کریپتو» (Crypto) در حقیقت خلاصه شده عبارت «کریپتوکارنسی» (Cryptocurrency) می باشد. کریپتوکارنسی از دو کلمه کریپتو و کارنسی تشکیل شئه است که «کریپتو» به معنی «رمز» و «کارنسی» به معنی «ارز» است.
 • در نتیجه کریپتو به ارزهایی گفته می‌شود که از تکنیک‌های رمزنگاری برای ساخت آن‌ها استفاده شده است. این عبارت در فارسی بیشتر با لغت «رمزارز» شناخته می‌شود اما معادل «ارز دیجیتال» (Digital Currency) یا «ارز مجازی» (Virtual Currency) نیز برابر با آن در نظر گرفته می‌شود.
 • ارز دیجیتال و ارز مجازی هردو یک معنی را دارند و به ارزهایی گفته می‌شوند که در فضای دیجیتال و به صورت مجازی ایجاد شده‌اند. با این تعریف، کریپتو و کریپتوکارنسی نیز جزئی از ارزهای دیجیتال و مجازی است، اما تفاوتی که دارد این است که نوع ساخت آن با دیگر ارزهای دیجیتال متفاوت است. بنابراین، ارز دیجیتال یک مجموعه بزرگ از ارزهای مجازی است که یک زیرمجموعه آن مربوط به کریپتو است.
 • کریپتو، تفاوت زیادی با سایر ارزهای دیجیتال دارد. تکنیک‌های رمزنگاری استفاده شده در کریپتو «خرج مضاعف» (Double Spend) ارزها را تقریبا از بین برده است. بسیاری از کریپتوکارنسی‌ها از یک سیستم غیرمتمرکز و توزیع شده برای تایید و ثبت تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و ارزهای جدید نیز در فرآیند ثبت تراکنش‌ها استخراج می‌شوند.

اگر محصولی برای فروش دارید شما نیز میتوانید تامین کننده کیارش تجارت شوید : ثبت نام تامین کنندگان


رمزنگاری یا کریپتوگرافی چیست ؟

کریپتو به معنی رمز است. «کریپتوگرافی» (Cryptography) یا رمزنگاری یکی از تکنولوژی‌هایی است که در ایجاد کریپتوکارنسی‌ها نقش اساسی ایفا کرده است. رمزنگاری به طور کلی با سه روش «رمزنگاری کلید متقارن» (Symmetric Key Encryption)، «رمزنگاری نامتقارن» (Asymmetric Key Encryption) و «توابع هش» (Hash Functions) انجام می‌شود. هدف رمزنگاری انتقال و ثبت امن اطلاعات است.

روش رمزنگاری کلید متقارن

 • در روش رمزنگاری کلید متقارن، تنها از یک کلید برای «رمزگذاری» (Encryption) و «رمزگشایی» (Decryption) استفاده می‌شود. در این حالت، اگر شما بخواهید با یک سرور یا شخص که به او اطمینان ندارید ارتباط برقرار کنید به مشکل خواهید خورد.
 • این روش بیشتر برای امن نگه داشتن اطلاعات استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما بخواهید اطلاعات خود را در یک سیستم به صورت امن ذخیره کنید می‌توانید از این نوع رمزنگاری استفاده کنید چرا که در این حالت، نیاز نیست کلید خود را در اختیار دیگران قرار دهید.

روش رمزنگاری نامتقارن

 • روش رمزنگاری نامتقارن برای رمزگذاری از «کلید عمومی» (Public Key) و برای رمزگشایی از «کلید خصوصی» (Private Key) استفاده می‌کند. در این حالت امکان ارتباط با سرورها و اشخاص بدون اعتماد به آن‌ها نیز به وجود می‌آید.
 • به عنوان مثال اگر کسی قصد انتقال پول به حساب شما را داشته باشد، شما می‌توانید شماره حساب خود را به راحتی برای او ارسال کنید، چرا که هیچ شخصی با داشتن شماره حساب نمی‌تواند به حساب بانکی شما دسترسی داشته باشد.
 • در نهایت، پس از ارسال مبلغ مورد نظر از طرف مقابل، شما می‌توانید با وارد کردن رمز کارت خود که همان کلید خصوصی حساب شما است، به حساب خود دسترسی داشته باشید و از مقدار انتقال داده شده آگاه باشید.

روش رمزنگاری توابع هش

 • روش سوم از رمزنگاری که در کریپتوکارنسی‌ها نیز از آن استفاده می‌شود، توابع هش هستند. این توابع به ازای هر ورودی منحصر به فرد، یک خروجی منحصر به فرد تولید می‌کنند. طول خروجی برای هر ورودی ثابت است و امکان رسیدن به ورودی از خروجی وجود ندارد.
 • توابع هش به منظور اتصال بلوک‌های اطلاعاتی به یکدیگر در بلاک چین و همچنین فراهم آوردن امکان رقابت برای ثبت و تایید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. در بخش بعدی از مقاله کریپتو چیست که مربوط به ساختار کریپتوکارنسی‌ها است، فرآیند تولیدر رمزارزها را بررسی می‌کنیم.

تماس با ما

مسئول فروش : 09156416142

مدیر فروش: 09153861761

اینستاگرام ما

کیارش تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
سبد خرید