انواع مجوزهای کسب‌وکار قسمت دوم

انواع مجوزهای کسب‌وکار قسمت دوم

انواع مجوزهای کسب‌وکار2


برای مطالعه قسمت اول این مطلب بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

انواع مجوزهای کسب‌وکار قسمت اول


مجوز اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

این اتحادیه که با هدف بهبود محیط کسب و کار و نظارت بر فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی شکل گرفته است و از طریق کارگروه‌های مختلفی اقدام به صدور پروانه کسب برای کسب وکارهای اینترنتی می‌کند و یکی از مراحل اخذ این پروانه نیز اخذ اینماد است.

در اتحادیه کشوری کسب‌ و کارهای مجازی سه دسته فعالیت زیر وجود دارد که به آن‌ها مجوز داده می‌شود:
ارائه‌دهندگان کالا
 ارائه‌دهندگان خدمات
پلتفرم‌های واسط

1- اگر خودتان هم تولیدکننده یک کالا و هم فروشنده آن هستید :

در روشی که شما خودتان هم تولیدکننده یک کالا هستید و هم فروشنده آن، یعنی کالا یا محصول را در کارگاه، کارخانه و یا دفترکارتان تولید می‌کنید و پس از پیدا کردن مشتری، محصول را به او می‌فروشید برای تولید کالا باید مجوزهای خاص آن را دریافت کنید.

2- اگر تولیدکننده نیستید بلکه کسب‌وکار شما یک پلتفرم واسطه‌ای است :

اما اگر تولیدکننده نیستید بلکه کسب‌وکار شما یک پلتفرم واسطه‌ای است که در این روش شما به عنوان واسطه یا دلال یک محصول را از تولیدکننده می‌خرید و پس از پیدا کردن مشتری، محصول را به او می‌فروشید.

واسطه‌گری شما ممکن است دو حالت زیر را داشته باشد:
حالت اول  فروش کالاهایی است که ارائه آن نیاز به اخذ خاصی ندارد یعنی صرفاً کالایی را می‌خرید و سپس از طریق فضای مجازی آن را به فروش می‌رسانید که در اینجا شما فقط یک فروشنده ‌اید که به صورت آنلاین فعالیت می‌کند و همین مجوز اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی برای فعالیت‌ شما کفایت می‌کند چون ارائه این نوع کالا توسط شما نیازمند مجوز خاصی نیست.
حالت دوم  خود ارائه کالایی که قصد خرید و فروش آن از طریق فضای مجازی را دارد نیازمند دریافت مجوز خاصی است مثل ارائه تجهیزات پزشکی، دارو و … که هر کسی نمی‌تواند بدون مجوز آن را چه در فضای فیزیکی و چه در فضای مجازی ارائه کند یا باید مجوز خاص مربوطه را خودتان اخذ کنید یا با یک داروخانه قرارداد ببنید و اقلام دارویی را از طریق آن تأمین کرده و در فروشگاه خود به فروش برسانید.
  • شما یا باید به دنبال راهی باشید که نیازمند کمترین مجوزها باشید و برای این منظور اگر می‌خواهید در حوزه سلامتی،حقوقی، آموزشی، فرهنگی و … کار کنید بهتر است که خود را به عنوان یک واسطه معرفی کنید.
  • مثلا اگر یک پلتفرم حقوقی هستید خود را یک پلتفرم واسط بین حقوقدانانی که دارای مجوز هستند با موکلینی که نیاز به خدمات حقوقی دارند معرفی کنید چون اگر خودتان بخواهید خدمات حقوقی ارائه دهید باید اولا در رشته حقوق تحصیل کنید ثانیاً پروانه وکالت و بعد با پروانه وکالت‌تان خدماتی را ارائه کنید.

اگر امکان و شرایط اخذ هیچ‌گونه مجوزی را ندارید

ولی می‌خواهید یک سایت یا پلتفرمی با محتوای غیرصنفی راه‌اندازی کنید

باید از یکی از روش‌های زیر اقدام کنید تا بتوانید به فعالیت خود در فضای مجازی ادامه دهید.

 روش اول  دریافت مجوز فیزیکی از نهاد مربوطه است که پرهزینه و زمان‌بر است و اصلا توصیه نمی‌شود.
 روش دوم  این است که با کسی که دارای مجوز است شریک شوید و از او بخواهید که مجوز خودش را برای پلتفرم شما ارائه کند که این روش هم توصیه نمی‌شود چون صاحب مجوز یا به راحتی به شما اعتماد نمی‌کند یا در صورتی که اعتماد کند و بخواهد مجوز را به شما ارائه کند سهم زیادی را در شراکت مطالبه خواهد کرد که به نفع شما نیست چون بیشتر فعالیت‌ها و اقدامات از تولید محتوا گرفته تا طراحی سایت و مسائل فنی و … را شما انجام داده‌اید و قائل شدن سهم زیاد برای صاحب مجوز منصفانه نخواهد بود.
 روش سوم  این است که با شخص صاحب جواز یک تفاهم‌نامه همکاری یا قراراداد منعقد کنید که در این صورت مالکیت پلتفرم به شما تعلق دارد و فقط درصدی از فروش محصولات و خدمات را به صاحب مجوز می‌دهید. مثلا اگر پلتفرمی در حوزه سلامت راه‌اندازی کرده‌اید با چند پزشک قرارداد می‌بندید و با این قراردادی که دارید از یکسو می‌توانید به راحتی برای سایت خود اینماد بگیرید و نیازی هم به اینکه دامنه حتما به نام صاحب مجوز باشد ندارید و از طرف دیگر با همین قرارداد می‌توانید مجوز اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی را برای خود دریافت کنید.

اگر محصولی برای فروش دارید شما نیز میتوانید تامین کننده کیارش تجارت شوید : ثبت نام تامین کنندگان

یک مثال در خصوص گرفتن مجوز از اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی و اینماد :

اگر شما به دنبال راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی برای فروش پوشاک هستید و

باید یکسری مجوزها را دریافت کنید

در این حالت دو وضعیت زیر به وجود می آید:

وضعیت اول شما قصد راه‌اندازی یک فروشگاه بزرگ پوشاک در یکی از بازارهای تهران به صورت فیزیکی را دارید که در این صورت برای راه‌اندازی فروشگاه فیزیکی خود باید ابتدا از اتحادیه مربوطه مجوز دریافت کنید اگر بعد از راه‌اندازی فیزیک فروشگاه تصمیم بگیرید که برای معرفی محصولات خود یک سایت اینترنتی هم طراحی کنید در این حالت این سایت شما دو حالت دارد:

  • حالت اول: این سایت به صورت یک ویترین و صرفاً جهت معرفی محصولاتی است که در فروشگاه فیزیکی خود دارید که در این صورت نیاز به مجوز جداگانه‌ای برای فعالیت ندارید و با همان مجوزی که از اتحادیه گرفته‌اید می‌توانید به فعالیت بپردازید
  • حالت دوم: سایت شما به صورت یک فروشگاه اینترنتی طراحی شده و مشتریان از طریق سایت اقدام به خرید پوشاک می‌کنند که در این صورت مشمول قانون تجارت الکترونیک هستید و علاوه بر جوازی که برای فروشگاه فیزیکی خود گرفته‌اید باید هم به دلیل داشتن درگاه پرداخت اینماد دریافت کنید و هم از اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی به عنوان صنف ناظر خود مجوز بگیرید.
وضعیت دوم در عالم واقع دارای فروشگاه فیزیکی نیستید و صرفا بر بستر اینترنت و فضای مجازی فعالیت می‌کنید که در این صورت فقط باید از اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای اینترنتی مجوز بگیرید و برای اخذ اینماد هم اقدام کنید.
این فرایندی که در بالا ذکر شد برای فروش سایر محصولات از قبیل کفش، لوازم دیجیتال، لوازم خانگی و … هم به همین نحو است.

مجوز نظام صنفی رایانه‌ای

  • کسب‌وکارهایی که در قالب شرکت تجاری برای انجام فعالیت‌هایی در حوزه سیستم‌های نرم‌افزاری، مشاوره، نظارت، طراحی، تولید، نصب و راه‌اندازی، توسعه، پشتیبانی و آموزش سیستم‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه‌های اطلاع‌رسانی و مانند آن تشکیل می‌شوند موظفند پس از ثبت شرکت و قبل از شروع فعالیت به نظام صنفی استان خود مراجعه و مجوز فعالیت دریافت کنند.
  • این سازمان نظام صنفی یک نهاد قانونی است که برای فعالیت های رایانه ای در سه بستر سخت افزار، نرم فزار و شبکه ایجاد شده است و تمام فعالیت‌هایی که در حوزه رایانه صورت می‌گیرد از جمله بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، بحث‌های رایانش ابری، تجارت الکترونیکی، کسب وکارهای نوپا و هر حوزه ای که با فضای رایانه‌ای مرتبط است را تحت پوشش قرار می دهد.

تماس با ما

مسئول فروش : 09156416142

مدیر فروش: 09153861761

اینستاگرام ما

کیارش تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
سبد خرید